Další antické stavby

Oblouk boha Iana - mramorový oblouk se čtyřmi průčelími pochází ze 4. století n. l.

Oblouk boha Iana

Caracallovy lázně - jsou mohutným lázeňským komplexem vybudovaným císařem Caracallou roku 217 po Kr. Svému účelu sloužily 300 let.

Caracallovy lázně

Caracallovy lázně

Cestiova pyramida - tato stavba zcela se vymykající svému okolí je hrobkou vysokého římského soudního úředníka Caia Cestia, který zemřel v roce 12. př. Kr. Pyramida je vysoká 27 metrů.

Cestiova pyramida

Circus Maximus - je dnes pouze rozsáhlým travnatým prostranstvím mezi Palatinem a Aventinem. Kdysi to bývalo největší římské závodiště, kde se konaly koňské dostihy, ale i soutěže atletů a jiné závody. Závodiště sloužilo svému účelu od 4. století př. Kr. až do 6. století po Kr., a bylo mnohokrát přestavováno a doplňováno. Soutěže v cirku mohlo sledovat až 250 000 diváků.

Circus Maximus

Circus Maximus

Circus Maximus

Chrám Fortuny Virilis

Chrám Fortuny Virilis

Herkulův chrám

Herkulův chrám

Constantinův oblouk - postavený roku 315 po Kr. na památku Constantinova vítězství nad spolucísařem Maxentiem stojí v těsné blízkosti Kolosea.

Constantinův oblouk

Domus Aurea - po požáru Říma roku 64 po Kr. nechal císař Nero vybudovat nový obrovský palácový komplex. Už v roku 68 byl ale nucen spáchat sebevraždu, a jeho nástupci se snažili stopy po něm rychle zahladit. 30 metrů vysoká Neronova socha byla odstraněna, umělé jezero zavezeno a na jeho místě vybudováno Koleseum. Zbytky paláce jsou čas od času přístupné veřejnosti nedaleko Kolosea na pahorku Esquilin.

Domus Aurea

Takzvaný chrám Minerva Medica je římská budova z počátku 4. století, ležící na Via Giolitti nedaleko nádraží Termini (impozantní budova ve tvaru kupole je jasně viditelná z vlaků přijíždějících na toto nádraží). Ve skutečnosti jde o nymphaeum císařského Říma, tedy budovu zasvěcenou nymfám, ochránkyním pramenů. Římské dekagonální nymphaeum představuje přechod mezi osmiúhelníkovou jídelnou Domus Aurea a kupolí Pantheonu a architekturou blízkou byzantským kostelům. Průměr haly je asi 24 metrů a její výška byla 33 metrů.

Tempio di Minerva Medica

Trajánovy lázně

Trajánovy lázně

Trajánovy lázně

Diocletianovy lázně - nechal postavit na přelomu 2. a 3. století po Kr. císař Diocletianus. Byly to největší lázně v Římě. Část lázní byla později přestavěna na kostel Santa Maria degli Angeli.

Santa Maria degli Angeli

Santa Maria degli Angeli

Santa Maria degli Angeli

Santa Maria degli Angeli

Marcellovo divadlo - nechal vybudovat císař Augustus. Ve 13. století byla část divadla použita jako základ pevnosti, a později paláce rodiny Orsiniů.

Marcellovo divadlo

Marcellovo divadlo

Hadriánův chrám - nechal v roce 145 po Kr. postavit Antonius Pius na památku svého předchůdce. Zbytek chrámu se stal v 17. století součástí budovy, která uzavírá náměstí Piazza di Pietra na jižní straně, a kde dnes sídlí burza.

Hadriánův chrám

Largo di Torre Argentina je náměstí jižně od Corso Vittorio Emanuele II., kde stávaly v době římské republiky čtyři chrámy, a divadlo založené roku 55 př. n. l. Pompeiem.

Largo di Torre Argentina

Augustovo mauzoleum na Martově poli bylo postaveno roku 28 před naším letopočtem a bylo 42 metrů vysoké. Po rozpadu Římské říše zpustlo a jeho zříceniny zarostly stromy. Momentálně prochází rekonstrukcí.

Augustovo mauzoleum

Stav mauzolea v 1. polovině 20. století

Augustovo mauzoleum

Domitianův stadion ležel severně od Martova pole, nechal ho postavit kolem roku 80 n. l. císař Titus Flavius Domitianus jako dar římskému lidu a využíval se většinou pro atletické soutěže.

Domitianův stadion

Cloaca Maxima doslova znamená velká stoka. Je to jeden z nejstarších kanalizačních systémů na světě. Ve starém Římě sloužil k vysušení mokřin a odvodu odpadu z města. Po velkých záplavách ji nechal zbudovat tehdejší pátý král Říma Lucius Tarquinius Priscus. Cloaka Maxima je dodnes součástí římské kanalizační sítě a ústí do Tibery nedaleko mostů Ponte Rotto a Ponte Palatino.

Cloaca Maxima

Pons Aemilius, dnes nazývaný Ponte Rotto, byl nejstarší římský kamenný most. Původně býval dřevěný, ve 2. století před naším letopočtem byl přestavěn na kamenný. Kdysi spojoval Forum Boarium s Trastevere; dnes z něj zbyl jediný oblouk, který propůjčil mostu jméno Ponte Rotto, tj. Zlomený most.

Pons Aemilius

Pons Aemilius

Pons Aemilius

Pons Aemilius

Pokračování