Severní Makedonie

Dvoumilionová Severní Makedonie zaujímá přibližně třetinu plochy České republiky. Neprojížděli jsme ji nijak systematicky, pouze jsme cestou do Řecka navštívili turisticky nejatraktivnější oblasti - město Ohrid a Ohriské jezero, hlavní město Skopje a nejvýznamnější archeologické naleziště Stobi.
Podobně jako v Srbsku, i zde nebyl žádný problém se domluvit. Jednak většina lidí v Severní Makedonii ovládala angličtinu alespoň na základní úrovni, ale i kdyby ne, tak makedonština je opět natolik podobná češtině, že se člověk snadno s Makedonci dorozumí. A opět podobně jako v Srbsku jsme si museli vyměnit peníze, protože eura brali jen výjmečně, například u vstupu do národního parku.

Ohridské jezero

Cesta do Ohridu se stala zajímavou hned poté, co v Hostivaři (Gostivar) skončila dálnice. Celá další cesta, ještě více než 100 kilometrů vede po nepříliš široké a poměrně frekventované silnici vinoucí se horskými údolími. Zaujalo nás, že většina zdejšího obyvatelstva jsou zřejmě Albánci, protože ve většině vesnic v údolích kolem Kicheva jsou mešity, ale málokde křesťanské kostely. Na první pohled působila Severní Makedonie čistějším dojmem než Srbsko.

Mešita

Mešita

Mešita

Vyrobeno grafickým studiem Bohouš & spol., 2014
Poslední aktualizace 6. srpna 2024