Andalusie:

Cordoba

Córdobu založili v 2. století před Kristem Féničané. V roce 152 př. n. l. bylo město pod názvem Corduba připojeno k Římské říši. Během stěhování národů zde dočasně sídlili Vandalové, potom město dobyla Byzantská říše (544-571) a později Vizigóti (572). V té době město upadalo. Roku 711 ho dobyli Arabové a o pět let později se Córdoba stala hlavním městem islámského emirátu v Al-Andalus (od roku 756 Córdobského emirátu, od roku 929 Córdobského kalifátu). V období arabské nadvlády bylo město jedním z nejbohatších, bylo i duchovním a kulturním centrem islámu. Okolo roku 1000 byla Córdoba jedním z největších měst na světě; žilo tu asi 500 000 obyvatel. Žili zde vedle sebe křesťané, muslimové i Židé. V této době vznikla i známá Mezquita (dnes katedrála). Po zániku Córdobského kalifátu (1031) připadla Córdoba Džahvanidům, roku 1069 Abbadidům ze Sevilly, roku 1091 Almorávidům a od 12. století patřila Almohádům. V roce 1236 Córdobu v rámci reconquisty dobyla Kastilie.

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál z článku „Córdoba (Španělsko)“ na Wikipedii.

Staré město v Cordobě tvoří výborně zachovaný středověký komplex s mešitou, hradem a židovskou čtvrtí se synagogou. Střed města byl roku 1984 zařazen do seznamu památek UNESCO.
Dnes má Cordoba i mnoho moderních čtvrtí, a žije zde více než 350 000 obyvatel. Na rozdíl od jiných španělských měst působí poměrně chudým dojmem. Byli jsme velmi překvapeni celkovým dojmem, který byl zcela jiný než u nepříliš vzdálené Granady. Nebyli zde téměř žádní turisté. Snadno jsme nalezli levné parkoviště hned za hradbami středověkého města - byl to vlastně jen malý plácek posypaný pískem, a u výběrčího si člověk nebyl jistý, zda je to hlídač či bezdomovec. A přestože bylo ten den rovných 40 stupňů, nebyl kupodivu problém absolvovat prohlídku města.

Hlavní a nejdůležitější památkou cordoby je Mezquita, či česky přeloženo mešita. Ovšem tato mešita je Mešitou s velkým "M". Stavba leží v centru starého města. Je zde velký dvůr obehnaný vysokými zdmi, uvnitř osázený palmami, a samotná budova mešity. Ta byla stavěna postupně, v několika fázích. Jde o velice rozlehlý, nepříliš vysoký prostor, tvořený jen jednotnými řadami sloupů. Sloupy táhnoucí se donekonečna - takovým dojmem stavba působí. Nebo alespoň musela působit, než byla po znovudobytí Španělska křesťany přeměněna na kostel, a její jednotný interiér narušen vestavbou klasického kostela. Muselo být krásné procházet se zde, setkávat s Bohem i lidmi v nekonečném prostoru.

Pohled na Mezquitu z paláce katolických králů

Cordoba

Vnější zeď Mezquity

Cordoba

Dvůr Mezquity

Cordoba

Věž Mezquity

Cordoba

Cordoba

Cordoba

Maghrib, modlitební výklenek, je nejcennější částí stavby.

Cordoba

Cordoba

Cordoba

Vestavba katolického kostela do vnitřku Mezquity.

Cordoba

Palác katolických králů (Alcazar) a jeho zahrady.

Cordoba

Cordoba

Uličky starého města. Nenajdeme zde žádnou vnější nádheru. Domy jsou vesměs bílé, směrem do ulice velice střídmé. Je to dáno arabským typem architektury, kdy dům je orientován dovnitř, a soukromí obyvatel chráněno před vnějším světem. Domy mají uvnitř krásné dvory, a část rodinného života se odehrává právě zde.

Cordoba

Cordoba

Cordoba leží na řece Guadalquivir, přes niž vede starý římský most. V době naší návštěvy byl ovšem uzavřen kvůli rekonstrukci.

Pokračování