Národní park Krka leží nedaleko Šibeniku je známý především svými četnými vodopády a různobarevnými jezírky. Vstup do parku je placený.
Nejnavštěvovanější částí parku je tzv. Skradinski buk, neboli Skradinské vodopády. Vodopády jsou tvořeny vápencovými bariérami, ostrůvky a jezírky. Mají 17 stupňů o celkové výšce 45,7 m. Celkově jsou tyto vodopády přibližně 140 m široké a 800 m dlouhé. Chodí se mezi nimi po dřevěných lávkách, což je moc pěkné, na druhé straně je zde velké množství návštěvníků.
V tůni pod posledním vodopádem bylo do roku 2020 možné se koupat.
Dalším vodopádem na řece Krka je Roški slap, kam se lze dostat od Skradinskiho buku buďto lodí, nebo poměrně dlouhou objížďkou autem. Roški slap je na první pohled méně atraktivní, je zde podstatně méně lidí, ale údolí nad vodopádem je také velmi pěkné.
Mimo jiné je zde možné vysoko ve svahu nad řekou navštívit jeskyni Oziđana pećina, která byla osídlena již od pravěku.
V nejvzdálenější části Národního parku Krka je možné navštívit pozůstatky římského vojenského tábora Burnum. V římských dobách to byl jeden z významných opěrných bodů římské říše, který střežil důležitou úrodnou oblast v okolí římského města Jadera, dnešního Zadaru. Byl vybudován na pozůstatcích ilyrského opevnění a začátkem letopočtu se stal sídlem XI. římské legie. Tábor mohl pojmout až 600 mužů. Burnum jako vojenský tábor začal ztrácet na svém významu po dosažení stability v této oblasti, kdy z rozhodnutí římského císaře XI. legie Burnum opustila. V bezprostřední blízkosti vojenského tábora se však začalo rozvíjet obchodní centrum, které za císaře Hadriána získalo status municipia. Bylo do značné míry osídlováno válečnými veterány. V 5. a 6. století docházelo ve zdejší oblasti k těžkým bojům především s Góty, přímo v municipiu samém se odehrála v první polovině 6. století významná bitva mezi Byzantinci a útočícími Góty, ale to již bylo Burnum v úpadku. O sto let později je dobyli a vyvrátili Avaři se Slovany.
Nedaleko bývalého římského tábora je několik vyhlídek na poslední velký vodopád na řece Krka - Manojlovac.
|