Massif Central:
|
Katedrály
Jedinečný soubor románských bazilik Francouzského středohoří doplňují ještě kostely v Orcivalu a Saint Nectaire. Bazilika v Orcivalu je po stavební stránce velmi podobná předešlým bazilikám v Issoire či St Saturninu, nicméně je pro svou odlišnou polohu opět velikým zážitkem. Vesnice Orcival s asi 300 obyvateli leží v úzkém údolíčku v nadmořské výšce asi 900 metrů. Obrovská bazilika působí v tomto horském prostředí jako zjevení. Zřejmě vzhledem k nedostatku místa nemá přední průčelí - na volné prostranství je obrácena věncem kaplí kolem hlavní apsidy, vchází se do ní z boku, a v místech obvyklého hlavního průčelí je zasazena do strmého kopce.
Bazilika v St Nectaire má opět nádhernou polohu na plošině na úbočí kopce. Velmi zajímavá je její výzdoba, zejména barevné, polychromované hlavice sloupů.
Katedrála v Rodezu nepatří do souboru tzv. "velkých" auvergnských bazilik. Je to již čistě gotická stavba.
Rodez byl christianizován ve 4. - 5. století našeho letopočtu a první zmínka o katedrále pochází z doby kolem roku 516. Tato první stavba byla přestavěna přibližně kolem roku 1000. Ani z druhé stavby se nedochovalo prakticky nic, protože již roku 1276 bylo rozhodnuto, že se postaví zcela nová katedrála. V důsledku morové rány a Stoleté války byly práce na dlouhou dobu zastaveny, a obnoveny byly až na počátku 15. století. Z této doby pochází chór, transept a část lodi. Po požáru v roce 1510 nechal biskup François d'Estaing kostel znovu přestavět v letech 1513-1526 pod vedením Antoina Salvana. Katedrála byla dokončena kolem roku 1531.
Navzdory dlouhému stavebnímu vývoji se katedrála vyznačuje pozoruhodnou jednotou gotického slohu. Je postavena z červeného pískovce . Dvě mohutné věže v průčelí napovídají, že katedrála měla v minulosti i obrannou funkci - západní průčelí bylo kdysi součástí městských hradeb. Zvonice je vysoká 87 metrů a nese sochu Panny Marie s pěveckým sborem čtyř andělů.
|