Index → Sakrální architektura → Česko → Jihočeský → Rychnov nad Malší → Poutní kostel Panny Marie Sněžné |
Lokalita U Svatého Kamene je součástí obce Rychnov nad Malší a je především poutním místem s kostelem Panny Marie Sněžné.
Podle tradice se tu na velkých balvanech kolem roku 1500 zjevila Panna Maria s Ježíškem. Odtud název "Svatý kámen". Kámen, na němž Madona seděla, se prý později rozpůlil na znamení pravdivosti zjevení a dvě části se mají od sebe vzdalovat. Až budou kameny od sebe vzdáleny tak, že tam projede vozka z koněm, má nastat soudný den.
První zpráva o zázračném uzdravení pochází z roku 1634, kdy se uzdravila tříletá dcerka zedníka Šimona Stepingera. Roku 1655 zde nechala abatyše klarisek z Českého Krumlova Anna Kristýna Pöperlová postavit poutní kostelík, kterému darovala obraz Panny Marie Sněžné. Souběžně se stavbou kostela probíhala i stavba malého ženského kláštera klarisek, přiléhající k východní straně kostela. V roce 1707 byl instalován zvon a roku 1709 přibyla kaple nad pramenem. V 1. polovině 18. století byla kaple rozšířena na velký kostel. 5. srpna 1744 byl kostel slavnostně vysvěcen. V roce 1782 byla kaple uzamčena po výnosu Josefa II. o zrušení kláštera klarisek v Českém Krumlově, znovu byla otevřena až v roce 1790. V letech 1848–1854 působila při poutním kostele kongregace redemptoristů, vyhnaných z Vídně, v letech 1895–1924 kongregace petrinů a po nich až do roku 1950 opět redemptoristů. Podle soupisu poutních míst v díle Des Osterreichers Wallfahrtsorte z roku 1913 od rakouského kněze Alfreda Hoppeho byl Svatý Kámen v té době třetím nejnavštěvovanějším poutním místem v jižních Čechách (po bechyňském klášteře a Dobré Vodě) s počtem 9-10,5 tisíc svatých přijímání za rok.
V letech 1938 až 1945 bylo místo v důsledku uzavření Mnichovské dohody přičleněno k nacistickému Německu.
Po pouti v roce 1948 místní farář Mika uprchl před zatčením za hranice a po roce 1948 následovala zkáza poutního místa, budova chátrala, interiér kostela byl vydrancován. Kostel sloužil k ustájení ovcí, jeho věž pak jako strážní hláska Pohraniční stráže. Roku 1975 byla zbořena tři ramena ambitů s tzv. klášteříčkem, přiléhajícím ke kostelu. V Rakousku, vpravo od silnice mezi Dolním Dvořištěm a Freistadtem byla v roce 1984 postavena téměř přesná replika tohoto kostela, včetně obou kamenů. Po roce 1989 byla za spolupráce Čechů, Rakušanů a Němců obnovena budova kostela, jeho interiér však již byl nenávratně zničen a nedochovalo se z něho prakticky nic. Obnoveny byly hlavní poutě, které se konají 5. srpna (posvěcení kostela) a 15. srpna (Nanebevzetí).
Kaple Zjevení
Studniční kaple