Index → Sakrální architektura → Česko → Liberecký → Česká Lípa → Kunratice u Cvikova → Kostel Povýšení svatého Kříže |
Současný kunratický kostel byl postaven v letech 1832 až 1833 na místě staršího farního kostela zasvěceného svatému Mikuláši, který byl zničen husity. Jde o trojlodní stavbu v klasicistním slohu s empírovými prvky. Kostelní zvony byly zkonfiskovány během první světové války.
Roku 2024 bylo při renovaci nalezeno zazděné okno s výjevem Božího oka z dílny Richarda Schweina, které bylo zazděno v 80. letech 20. století.
V kostele byl roku 2021 objeven starobylý sklem zdobený boží hrob, který se dochoval ukrytý pod schody na kůr kostela. Zajímavá památka je s největší pravděpodobností dílem morvaských sklářů, byl vyroben ve druhé polovině 19. století ve sklenářské dílně rodiny Zbitků v Olomouci.
Boží hrob je symbolické zpodobnění Kristova hrobu, které se v katolické církvi tradičně staví v kostelích vždy o Velikonocích. Jde vlastně o 14. zastavení křížové cesty, které si křesťané připomínají o Velkém pátku. V českých zemích se božích hrobů mnoho nedochovalo.
Vzhledem k odhadované době vzniku jde o stovky ručně broušených kamenů, které jsou upevněné do koženkového papíru, takže tvoří vitráž, kterou může procházet světlo. Podobná skleněná vitráž lemuje i dolní část, která zpodobňuje hrob s ležícím Kristem. Ústředním motivem je kříž, který stojí na dřevěné arše úmluvy, po stranách klečí andělé.
Před několika lety si nedaleko kostela začal budovat novou sklárnu významný český umělecký sklář Jiří Pačinek. Daroval kostelu skleněný lustr připomínající trnovou korunu. Postupně začala v kostele přibývat další skleněná umělecká díla, nejen z dílny Jiřího Pačinky, ale rovněž Bořka Šípka, či lustry podle návrhu Blanky Matragi, či strom inspirovaný Beátou Rajskou.