Index → Sakrální architektura → Česko → Plzeňský → Plzeň - sever → Kralovice → Kostel svatého Petra a Pavla |
Kostel je poprvé zmiňován v potvrzení majetku plaského cisterciáckého kláštera papežem Inocencem IV. z roku 1250. Gotický opevněný kostel byl v letech 1575 - 1581 na popud Floriána Gryspeka přestavěn do renesanční podoby, pravděpodobně dle projektů Bonifáce Wolmuta. Gryspek nechal k jižní straně kostela přistavět velkou kapli, jejíž krypta sloužila jako rodinná hrobka Gryspeků. Ze středověkého chrámu byl zachován presbytář.
Ve věži kostela byly tři zvony, z nichž válečné rekvizice přečkal jen renesanční od Brikcího z Cimperka.
V jižní kapli, pod kterou se nachází hrobka Gryspeků, je umístěn dřevěný renesanční epitaf Gryspeků z roku 1593, jehož autory jsou Hans Bule z Řezna, Samuel Braun z Kadaně a Hartwig z Wernigerodu.
Hrobka se nachází pod jižní kaplí. V kryptě se pohřbívalo do roku 1620, poté byla uzavřena, čímž byla uchráněna před rabováním za Třicetileté války. Těla zde pochovaných byla díky důmyslnému ventilačnímu systému mumifikována. Hrobku nechal znovu otevřít opat plaského kláštera Kryštof Tengler v roce 1666, když dal pokyn, aby byli nebožtíci vyndáni z cínových rakvích a ponecháni pouze v dřevěných. Cínové rakve byly roztaveny a použity na výrobu varhan pro kostel v Plasích. Znehodnocení hrobky zvedlo vlnu zájmu zvědavců, kteří chtěli mumie vidět. V důsledku toho byly mumie postupně poškozovány a okrádány o cennosti i části těl, které byly odnášeny jako suvenýry. Mnoho z mumií se nedochovalo nebo již nelze určit komu ostatky patří.
Uvnitř kostela se našly nápisy, které vyškrábali lidé v průběhu 16. - 17. století, mezi nimi i podpis budoucího starosty Kralovic Netreffa.
Ke kostelu patří budova barokní fary z počátku 18. století.
Smírčí kříž v parku pod kostelem