Index → Sakrální architektura → Česko → Ústecký → Chomutov → Strupčice |
Kostel stojí na nevýrazném návrší nad menší strupčickou návsí. Obklopoval ho hřbitov zrušený roku 1878. První písemná zmínka o Strupčicích pochází z roku 1352 a o dva roky později se zde připomíná také farní kostel. Okolo roku 1500 byl přestavěn ve stylu pozdní gotiky a pravděpodobně také opevněn. V 17. století žila ve Strupčicích protestantská většina, a proto zanikla zdejší katolická fara. Během renesance proběhly menší úpravy kostela a poslední velkou přestavbou v barokním slohu prošel roku 1780. Interiérové malby vznikly až na konci 19. století. Stav kostela se zhoršil ve druhé polovině 20. století, kdy měly Strupčice ustoupit hnědouhelnému lomu. Nakonec však bylo rozhodnuto o zachování obce.
Kolem kostela se nachází velké množství soch a plastik přemístěných sem z obcí zničených kvůli těžbě uhlí.
Skulptura se skládá ze dvou částí, vlastní Pieta, hlavice a dřík pochází z Klášterce nad Ohří. Spodní část - sokl s nápisem a datací 1718 je pozůstatek trojičního sloupu ze zaniklých Drahoňovic.
Původní strupčická pískovcová pieta z roku 1755
Pozdně gotická pískovcová boží muka s čtyřbokou lucernou pochází z Bystřice u Kadaně. Datována jsou pravděpodobně rokem 1716, příp. 1516 (druhá číslice je nečitelná).
Pískovcová socha svatého Jana Nepomuckého od Johanna Vettera vytesaná v roce 1723 pochází ze zaniklé obce Tušimice.
Pieta umístěná u vstupu na strupčický hřbitov, původem ze zaniklých Kralup u Chomutova, pochází z roku 1718.
Hrubě tesaný kamenný kříž z 16. století pochází z obce Vrchnice.
Vrchnický cyrilometodějský smírčí kříž pocházející z počátku 16. století, který byl v druhé polovině 20. století přemístěn rovněž do Strupčic.