Index → Sakrální architektura → Česko → Ústecký → Děčín → Česká Kamenice → Kostel svatého Jakuba Staršího |
Kostel svatého Jakuba Staršího se nachází v centru města poblíž kamenického zámku, s nímž je spojen krytou chodbou. Základové zdi pocházejí z 12. století, první doložená zmínka o kostele je však až z roku 1352. Ve 14. století se stal kostel farním chrámem. V roce 1622 byl povýšen na děkanský.
Původně se jednalo o jednolodní stavbu, která byla vypálena a zbořena v roce 1444 vojsky lužického Šestiměstí. Dnešní goticko-renesanční podoba kostela pochází z posledních dvou přestaveb. První přestavba proběhla roku 1562, druhá v letech 1604 až 1605 pod vedením stavitele Petra Patzenhauera, který měl být i stavitelem věže na hradě Zvířeticích, jenž tehdy patřil rovněž pánům z Vartenberka.
Věž kostela sloužila nejen k vyzvánění, ale i při zajištění bezpečnosti města. Měl zde vlastní byt věžník (zvoník), který měl město včas varovat před požáry či blížícími se nepřáteli.
V letech 1856-1857 zde hrával na varhany Antonín Dvořák, který navštěvoval zdejší německou školu a na praxi pobýval v jednom místním řeznictví.
Kostel je pozdně gotické síňové trojlodí s pětibokým presbytářem a dvěma nepravidelnými sakristiemi, které jsou barokními přístavky z 18. století.
Původní budova děkanství byla vystavěna v roce 1711, jak dosvědčoval letopočet vytesaný nade dveřmi. Při požáru roku 1836 budova shořela, přestože měla již od roku 1826 taškovou střešní krytinu. Brzy po požáru byla budova děkanství znovu vystavěna. V oválném výklenku na přední straně fasády se nachází na plechu malovaný obraz Panny Marie Hostýnské, který pochází z roku 1905. Duchovní v Kamenici sídlili zpočátku v původní dřevěné faře z roku 1570, která se nacházela nedaleko nynější budovy děkanství, východně od kostela svatého Jakuba Staršího. Po výstavbě nové fary v roce 1711 v této staré dřevěné budově bydleli kaplani a nazývala se proto "kaplanka". Výše uvedený požár z roku 1836 ji zcela zničil.