Index → Sakrální architektura → Česko → Ústecký → Děčín → Rumburk → Loreta |
Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku byla postavena v letech 1704 až 1709 stavitelem Janem Lukasem Hildebrandtem a na rozdíl od svého originálu, který je z mramoru, je celá z pískovce. Rumburská Loreta je přesnou kopií svého italského originálu a je nejen nejsevernější loretou v Čechách, ale i v Evropě. Postavit ji nechal zdejší kníže Anton Florian z Lichtenštejna.
Uvnitř lorety se nachází socha Černé matky Boží Loretánské, pocházející z roku 1694, zhotovená v Římě a požehnaná papežem Inocencem XII.. Po svém požehnání byla vystavena osm dní v italském Loretu, kde ji mohli poutníci veřejně uctít, a poté byla osobně knížetem Antonínem Florianem Lichtenštejnem přenesena do Rumburku. Nejprve byla umístěna ve farním kostele, později v kostele klášterním, a konečně 15. září 1707 byla slavnostně přenesena do Lorety.
V roce 1771 byla instalována v malé věži loretánské kaple zvonkohra. Když se časem poškodila, byla prodána do Saska. Kolem lorety byly v letech 1743 až 1749 postaveny ambity s kaplí Svatých schodů a křížovou cestou. Dále do komplexu patří klášterní kostel svatého Vavřince a bývalý kapucínský klášter, ve kterém momentálně sídlí městská knihovna.
Loretánská kaple
Svaté schody