Index → Sakrální architektura → Česko → Vysočina → Třebíč → Kostel svatého Martina z Tours |
Kostel svatého Martina měl být podle tradice založen již v roce 1115 třebíčskými benediktinskými mnichy. Podle jiných zdrojů byl chrám založen v druhé polovině 13. století. Původní stavba na místě dnešního kostela sv. Martina byla vystavěná ze dřeva, kamenná stavba měla být provedena až během patronace opata Martina (mezi lety 1210–1211). Původní rozměry chrámu byly mnohem menší, než je tomu dnes – za oblast původního kostela je pokládán prostor kolem novodobého presbytáře. Někdy po roce 1335, kdy osada pod klášterem získal městská práva byla před kostelem jako součást městského opevnění postavena mohutná hranolová věž. Během 15. století ve městě zakotvila protestantská víra.
Během válek mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem byl kostel silně poškozen, opravy byly provedeny až na popud Viléma z Pernštejna kolem roku 1500 - Vilém nechal opravit klenby a krovy, z té doby pocházejí také tzv. „pernštejnské dveře u sakristie“. Ještě v roce 1662 byla kamennou klenbou krytá jen oblast presbytáře, zbylé části kostela (loď, kůr, kazatelna) byly kryty pouze dřevem.
Roku 1628 získal panství Adam z Valdštejna, který do kostela po dlouhé době dosadil katolického faráře. Prvním z nich byl farář Bureš, který se pustil do zvelebování svého svatostánku, nechal opravit varhany, zřídil boční oltáře sv. Václava a Zvěstování P. Marie, začal stavět faru.
Při barokních úpravách po r. 1707 byly zvětšena boční kaple sv. Anny a sv. josefa, r. 1716 byl stržen kůr, rozšířeny boční lodě s galeriemi a kostel byl propojen s městskou věží. Trámový strop hlavní lodi byl nahrazen valenou klenbou. V následujících letech byla postavena kazatelna, zděný kůr, přestavěna a rozšířena sakristie.