Index → Sakrální architektura → Česko → Vysočina → Želivský klášter

Želivský klášter - kostel Narození Panny Marie

Klášter s kostelem Narození Panny Marie byl založen roku 1139 pražským biskupem Otou spolu s českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. Nejprve zde sídlila kanonie benediktinů, kteří přišli z kláštera v Sázavě. O několik desetiletí později museli benediktini klášter opustit a do Želiva přicházejí premonstrátští mniši ze Steinfeldu vedení opatem Gotschalkem. V následujících letech nastal velký rozkvět kláštera (roku 1375 je přestavěn do gotického slohu), který ukončily až husitské bouře. V husitské době je pak klášter dvakrát vypleněn. Následně je zkonfiskován a získávají ho Trčkové z Lípy. Zpět do držení premonstrátů se dostává až po 155 letech, kdy ho v roce 1623 vykoupil za 18 000 zlatých strahovský opat Kašpar z Questenberka. Roku 1712 postihly klášter dva rozsáhlé požáry, které prakticky zničily kostel.
V letech 1950 - 1956 sloužil jako tzv. internační sběrný tábor, kde komunistický režim po tzv. Akci K zadržoval celkem 464 kněží a řeholníků.
Kostel Narození Panny Marie je původně románská stavba z doby před rokem 1250, přestavěná jako gotické trojlodí se třemi chóry počátkem 14. století. V letech 1713–1720 byl kostel po rozsáhlém požáru přestavěn Santinim ve stylu barokní gotiky.

Želivský klášter - kostel Narození Panny Marie

Želivský klášter - kostel Narození Panny Marie

Želivský klášter - kostel Narození Panny Marie