Index → Sakrální architektura → Itálie → Řím → Bazilika svatého Šebestiána za hradbami |
Bazilika svatého Šebestiána leží poměrně daleko od centra Říma, je postavena nad katakombami svatého Šebestiána a od roku 1553, kdy sv. Filip Neri inicioval pouť po Sedmi římských kostelech byla jedním z těchto poutních kostelů. V roce 2000 nahradil papež Jan Pavel II. baziliku svatého Šestiána svatyní Panny Marie Božské lásky. Důvodem bylo zejména to, že cesta ke kostelu svatého Šebestiána zabrala poutníkům půl dne cesty. Někteří poutníci ale i nadále preferují právě baziliku svatého Šebestiána.
Původní bazilika byla postavena v první polovině 4. století. Podle legendy v roce 258, během valeriánských perzekucí, byly katakomby dočasně využívány jako místo úkrytu ostatků svatého Petra a svatého Pavla: odkud pochází původní zasvěcení kostela, Basilica Apostolorum („Bazilika apoštolů“). Zasvěcení svatému Šebestiánovi se datuje až do 9. století.
Současná podoba kostela pochází převážně ze 17. století, kdy kardinál Scipione Borghese v roce 1609 pověřil stavbou Flaminia Ponzia a po Ponziově smrti v roce 1613 Giovanniho Vasanzia, který stavbu dokončil.