Index → Sakrální architektura → Malta → Mdina → Mdina - katedrála svatého Pavla |
Metropolitní katedrála svatého Pavla v Mdině byla založena ve 12. století a podle tradice stojí na místě, kde se římský guvernér Publius setkal se svatým Pavlem po jeho ztroskotání na Maltě. Podle Skutků apoštolů Pavel vyléčil Publiova otce a mnoho dalších nemocných na ostrově.
Katedrála je sídlem římskokatolické arcidiecéze Malta a od 19. století tuto funkci sdílí s konkatedrálou svatého Jana ve Vallettě.
První katedrála na tomto místě byla údajně zasvěcena Blahoslavené Panně Marii. Během arabského období chátrala (kostely v Melite byly vydrancovány po invazi Aghlabidů v roce 870). V arabských dobách bylo místo využíváno jako mešita.
Po normanské invazi v roce 1091 bylo křesťanství obnoveno jako dominantní náboženství na Maltských ostrovech. Ve 12. a 13. století byla postavena katedrála zasvěcená svatému Pavlovi. Katedrála byla postavena v gotickém a románském stylu a byla několikrát rozšiřována a upravována.
Tato původní katedrála byla vážně poškozena zemětřesením na Sicílii v roce 1693, proto byla rozebrána a přestavěna barokně podle návrhu maltského architekta Lorenza Gafa mezi lety 1696 a 1705. Katedrála je považována za Gafaovo mistrovské dílo. Z původní stavby se zachoval chór a sakristie.