Index → Sakrální architektura → Polsko → Wroclaw → Kostel svatého Wincentega |
Kostel sv. Jakuba s klášterem založil Jindřich II. Pobožný pro františkány, kteří sem byli povoláni z Prahy kolem roku 1240. Ještě během své stavby byl ve zdejší kryptě pochován zakladatel kostela, který padl v bitvě u Lehnice v roce 1241, ve které armáda křesťanských spojenců utrpěla drtivou porážku. Mongolské jednotky tehdy rozdrtily prakticky celé středoevropské rytířstvo.
Původní kostel byl postaven v románském slohu. Ve 14. a 15. století prošel přestavbou, která se neustále prodlužovala, protože chyběly prostředky na stavbu.
V období reformace, po roce 1517, přestoupila většina místních františkánů na protestantismus a hrstka zbylých přesídlila do kostela sv. Stanislava, Václava a Doroty. O kostel svatého Jakuba dále pečovali premonstráti ze zrušeného opatství v Ołbině. Nazvali kostel podle svého patrona sv. Vincenta. V roce 1620 prošel kostel rekonstrukcí a po třicetileté válce, v období protireformace, se podařilo získat prostředky na vybavení kostela v barokním slohu. V kostele se objevily varhany, několik barokních oltářů a chórové lavice, které se nyní nacházejí v katedrále sv. Jana Křtitele.
Během posledních dnů 2. světové války byl kostel výrazně poškozen, byla zbořena věž, část boční stěny a část kleneb. Rekonstrukce kostela trvala velice dlouho – od roku 1976 do 1997. V současné době slouží kostel řeckokatolické církvi.