Index → Sakrální architektura → Praha → Nové Město → Kostel svatého Vojtěcha |
Původně gotický dvoulodní chrám, připomínaný roku 1318, byl zevně až na kněžiště v letech 1720 - 1730 zbarokován. Při boku kostela byla již v letech 1690 - 1693 přistavěna barokní kaple svatého Kříže. Archtektem J. Patzoldem byla svatyně v poslední čtvrti 19. století zčásti regotizována. Uvnitř kostela jsou gotické křížové klenby, v nižší boční lodi z první poloviny 14. století na oltáři gotická socha Panny Marie Zderazské z konce 15. století. V letech 1873 - 1876 byl chrámovým varhaníkem Antonín Dvořák.
Zvonice
Za kostelem stojí samostatná zděná hranolová zvonice, která byla založena spolu s kostelem a hřbitovem, přízemí zvonice sloužilo jako márnice. Ve stěně směrem ke kostelu je patrný zazděný vstup do schodiště, které probíhalo v síle přes metr tlusté zdi a do doby Josefa II. se tudy chodilo na zvonici; dnešní schodiště neexistovalo ani průraz skrze klenbu. Od založení do 16. století měla zvonice jen přízemní část s dřevěným zvonovým patrem se třemi zvony. Od počátku 17. století měla zvonice již vysokou kamennou část se dvěma okny ze stran a po jednom oknu zepředu a zezadu, dřevěná konstrukce původní zvonice je dodnes vestavěná uvnitř. Z barokní doby má zvonice lucernu. Bylo zrušeno vnitřní schodiště v síle stěny a zazděno. Když byl hřbitov za vlády Josefa II. zrušen, zanikla i funkce márnice, v přízemí byla probourána klenba do 1. patra a postaveno dřevěné schodiště. Dodnes je zvonice funkční a zvoní se tu stále na ranní bohoslužbu vždy v neděli od 8:30 a pak na poledne od 12:00.
Barokní socha svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti z doby kolem r. 1740 je umístěna v nice v nároží západního průčelí.