Index → Sakrální architektura → Praha → Nové Město → Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Původně gotický dvoulodní chrám, připomínaný roku 1318, byl zevně až na kněžiště v letech 1720 - 1730 zbarokován. Při boku kostela byla již v letech 1690 - 1693 přistavěna barokní kaple svatého Kříže. Archtektem J. Patzoldem byla svatyně v poslední čtvrti 19. století zčásti regotizována. Uvnitř kostela jsou gotické křížové klenby, v nižší boční lodi z první poloviny 14. století na oltáři gotická socha Panny Marie Zderazské z konce 15. století. V letech 1873 - 1876 byl chrámovým varhaníkem Antonín Dvořák.

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Kostel svatého Vojtěcha

Zvonice

Za kostelem stojí samostatná zděná hranolová zvonice, která byla založena spolu s kostelem a hřbitovem, přízemí zvonice sloužilo jako márnice. Ve stěně směrem ke kostelu je patrný zazděný vstup do schodiště, které probíhalo v síle přes metr tlusté zdi a do doby Josefa II. se tudy chodilo na zvonici; dnešní schodiště neexistovalo ani průraz skrze klenbu. Od založení do 16. století měla zvonice jen přízemní část s dřevěným zvonovým patrem se třemi zvony. Od počátku 17. století měla zvonice již vysokou kamennou část se dvěma okny ze stran a po jednom oknu zepředu a zezadu, dřevěná konstrukce původní zvonice je dodnes vestavěná uvnitř. Z barokní doby má zvonice lucernu. Bylo zrušeno vnitřní schodiště v síle stěny a zazděno. Když byl hřbitov za vlády Josefa II. zrušen, zanikla i funkce márnice, v přízemí byla probourána klenba do 1. patra a postaveno dřevěné schodiště. Dodnes je zvonice funkční a zvoní se tu stále na ranní bohoslužbu vždy v neděli od 8:30 a pak na poledne od 12:00.

Zvonice kostela svatého Vojtěcha

Barokní socha svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti z doby kolem r. 1740 je umístěna v nice v nároží západního průčelí.

Socha svatého Jana Nepomuckého