Index → Sakrální architektura → Rakousko → Gurk |
Bývalá katedrála v Gurku je v současné době konkatedrálou katolické diecéze Gurk-Klagenfurt. Byla postavena v letech 1140 až 1200 a jde o jednu z nejvýznamnějších románských staveb v Rakousku.
Na tomto místě založila v roce 1043 svatá Ema z Gurku benediktinské opatství, které ovšem ovšem již kolem roku 1070 zrušil arcibiskup Gebhard ze Salcburku, aby mohl financovat nově zřízené gurkské biskupství a stavbu katedrály. Stavba katedrály začala kolem roku 1140 za biskupa Romana I. Zda byla katedrála založena přesně na místě původního klášterního kostela není jisté, pravděpodobně původní kostel stál o něco více na západ od novostavby. Ještě před dokončením kostela byl roku 1174 přenesen do již existující krypty hrob svaté Emy. Hlavní oltář biskupského kostela byl vysvěcen v roce 1200. Budova katedrály a kláštera byla dokončena před rokem 1220. V roce 1123 byla založena katedrální kapitula, v roce 1787 se přestěhovala do Klagenfurtu.
Katedrální kostel je trojlodní sloupová bazilika s jednolodním transeptem a třemi apsidami. Západní část budovy charakterizují dvě věže, mezi nimiž je na ochozu nad vnitřní a vnější kruchtou zřízena biskupská kaple. Pod kněžištěm a transeptem je krypta. K budově kostela na severu přiléhají budovy opatství (kapitulní křídlo a proboštský dvůr).