Index → Sakrální architektura → Slovensko → Bratislava → Kalvárie |
S myšlenkou vybudovat Kalvárii na vrchu nad městem přišel jezuita Albert Mechtl. Její základní kámen položili 27. května 1694 při procesní slavnosti. Při předchozích přípravných pracech byla na trase Kalvárie rozmístěna dočasná zastavení sedmi kaplí v podobě dřevěných obrazů, soubor Ukřižování a připraveny stavební náznaky kostela Kalvárie a kaple Svatého hrobu. V tom roce při další procesní slavnosti 14. září posvětili ústřední kříž Kalvárie. V následujících letech se dokončovaly jednotlivé stavby, dostavěny byly v roce 1725. Na kopci bylo vybudováno sedm kaplí, všechny s jednotnou architekturou.
Na ústřední kříž Kalvárie byla v roce 1700 osazena velká socha Krista, kterou odlil z bronzu rakouský zvonař Johann Achamer. V roce 1702 ke kříži osadily sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty. Na kříže lotrů v roce 1720 osadili nové asi dřevěné sochy ukřižovaných. V pozdějším období byly nahrazeny plechovými korpusy.
Ve 30. letech minulého století byly kaple Kalvárie ještě v dost dobrém stavu, v 50. letech ale byly záměrně ničeny. Do nového století se dochovala jen ruina jediné kaple Ecce homo a dřevěný kříž s bronzovou sochou Krista nad zchátralým schodištěm. Obnova Kalvárie byla pozvolná, od začátku se potýkala s nedostatkem financí. V roce 2019 převzalo péči o její revitalizaci nově založené občanské sdružení Bratislavská Kalvária. Kříž byl po roce 2000 nahrazen novým dřevěným ve stejných proporcích, v roce 2019 k němu přistavěly i postranní kříže lotrů. V letech 2002-2006 byla bronzová socha Krista zrestaurována studenty VŠVU a v červenci 2020 umístěna v kostele Panny Marie Sněžné. V roce 2019 na ústřední kříž osadili její kopii z umělého materiálu, kterou zhotovil sochař Andrej Margoč, který se podílel i na restaurování originálu.