Index → Sakrální architektura → Slovensko → Bratislava → Kostel svatého Ladislava

Bratislava - kostel svatého Ladislava

Kostel svatého Ladislava je jednou z nejstarších sakrálních staveb ve městě. Stavba dnešního kostela je v pořadí již třetí stojící na tomto místě. Podle dochované listiny z června 1309 vznikla na tomto místě, na bratislavském předměstí před Laurinskou branou, zásluhou řádu Antonitů, nemocnice, kterou přistavěli již k existující kapli s klášterem. Tato stavba zde existovala do konce 14. století. Na jejím místě vznikla v roce 1397 nová stavba nemocnice s kaplí zasvěcenou svatému Ladislavu. Podle nemocnice dostala pojmenování i ulice, na které byla postavena.
V roce 1428 se Bratislava ocitla v husitském ohrožení. Město ukryté se bezpečnými hradbami se však husitům nepodařilo dobýt, ale území před nimi velmi zpustošili. Jelikož se jejich rabování nevyhnula ani nemocnice, bylo město po jejich odchodu nuceno stavbu opravit přičemž současně rekonstruovalo i budovu kláštera Antonitů.
Celý komplex staveb sloužil svému účelu až do roku 1529, kdy byl v rámci příprav na obranu před Turky zbořen. Antonité z města odešli.
Budovu nového špitálu postavili v roce 1543; u špitálu vznikl hřbitov, na kterém byl v roce 1596 postaven karner. Ve dvoře stály další budovy; na pravé straně uličního křídla byla jednolodní kaple sv. Ladislava. Začátkem 19. století byl objekt ve velmi dezolátním stavu a kapli z bezpečnostních důvodů museli zavřít.
Dnešní budovu postavili z milodarů katolických věřících podle projektu Ignáce Feiglera staršího. Při pokládání základního kamene v roce 1830 byl osobně přítomen uherský panovník Ferdinand I. Dobrotivý spolu s ostřihomským arcibiskupem, kardinálem Alexandrem Rudnayem. Stavbu byla dokončena v roce 1832.

Bratislava - kostel svatého Ladislava

Bratislava - kostel svatého Ladislava