Index → Sakrální architektura → Slovensko → Trenčín → Evangelický kostel |
Evangelický církevní sbor vznikl v Trenčíně v roce 1561. Po roce 1610 se církevní sbor značně rozrostl poté, co hradní páni Ilešházyovi přijali reformaci. V tomto období evangelíci využívali dnešní římskokatolický farní kostel pod hradem. Po druhé polovině 17. století se postupně projevovala protireformace, evangelický sbor ve městě se zmenšoval a používal už jen dřevěnou modlitebnu. V polovině 18. století již hrozil zánik tohoto sboru, ale zabránilo tomu vydání Tolerančního patentu a vznik Trenčínského seniorátu v roce 1785.
Současný evangelický kostel byl postaven jako toleranční v letech 1792 - 1794 jako náhrada za starší dřevěnou modlitebnu z roku 1671, kterou zničil požár v roce 1708.
Hlavním iniciátorem pro výstavbu nového kostela byl místní rodák farář, později senior Jan Zúbek, který odkoupil pozemek od vdovy po Matyášu Augustíníným. Na tomto pozemku kromě kostela postavili také faru, základní školu a nižší gymnázium. Nově postavený kostel je zděný s vestavěnou věží, loď kostela je zaklenuta třemi polemi vysoké pruské klenby, sakristie byla původně přistavena k boční fasádě lodi kostela. Mezi důležité prvky evangelických kostelů patří takzvané protestantské empory, které zvětšovaly vnitřní prostor a kapacitu kostela. Empory se budovaly po celém obvodu, nebo po třech stranách kostela tak, aby mohli věřící ze všech stran dobře vidět a slyšet kněze. Tyto dřevěné empory byly vybudovány také v kostele v Trenčíně.