Index → Sakrální architektura → Slovensko → Trenčín → Synagoga |
Synagoga v Trenčíně patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším dílům svého druhu na Slovensku. Historizující stavba s byzantskými a maursko-orientálními prvky je situována v severním rohu náměstí Ľudovíta Štúra, na místě staré dřevěné synagogy z roku 1781. Postavili ji v roce 1913 podle projektu berlínského architekta Dr. Richarda Scheibnera, narozeného 19. března 1880 v Piešťanech. Projekt realizovala trenčínská stavební firma Fuchs a Niegreisz.
Autoři navrhli centrálu se čtvercovým půdorysem překlenutou dominantní mohutnou kupolí na tamburu a pendantivech. Do tohoto prostoru jsou ze tří stran, vstupní a obou bočních, vestavěné stupňovité empory – ezrat našim.
V období první republiky měla Trenčínská židovská náboženská obec téměř 2000 členů, synagogu využívalo židovské obyvatelstvo do druhé světové války. V roce 1941 ji znesvětili a poškodili příslušníci trenčínské nacistické organizace Freiwillige Schutzstaffel a Hlinkovy gardy, přičemž bylo zničeno i její vnitřní zařízení.
První generální oprava se uskutečnila v letech 1945–1948. Když synagogu převzal do vlastnictví stát, byla od roku 1951 využívána jako skladiště oděvů a pro náboženské účely sloužila jen modlitebna v bývalé místnosti kanceláře.
Dnes slouží synagoga jako výstavní síň, akustické vlastnosti jejího interiéru poskytují vhodné prostředí i koncertním akcím. V roce 1990 byla v zadní části objektu opět obnovena i malá modlitebna, kde se příležitostně setkává dnes už jen nepočetná skupina židovských věřících.