Historická místa

Rodinné akce
Úvodní stránka Index

Protože v Bostonu je známých historických míst a objektů hned několik, vybudovalo k nim město jakési historické stezky. Nejvýznamnější je červená linie stezky Freedom Trail, spojující 16 historických objektů. Stezka je asi 4 kilometry dlouhá. Začíná u zahrad Boston Common, a končí na pahorku Bunker Hill v Charlestownu za řekou Charles River. Prochází i středem Downtownu, kde ji snadno poznáme - ulicí se táhne červená čára.

Patrně nejznámější historickou událostí Bostonu bylo "Bostonské pití čaje" (Boston Tea Party) - 28. listopadu 1773 vyhodili obyvatelé Bostonu do moře bedny s čajem, které tvořili náklad tří anglických lodí. Protestovali tak proti tomu, že mají platit Británii daně ze zboží, ačkoliv jim žádné zisky z mateřské země neplynou. Byl to jeden z prvních kroků na cestě k americké nezávislosti.
Podrobněji viz Bostonské pití čaje
Bohužel památná loď kotvící u lávky Pedestrian Bridge směrem na South Boston před několika lety vyhořela, a za celou dobu, co jsme v Bostonu byli, se nenašly peníze na její opravu, a nebyla proto veřejnosti přístupná.

Uprostřed města najdeme také starý hřbitov, kde je pohřbena většina zakladatelů a významných osobností města.

Stará radnice uprostřed moderního Downtownu

V těsné blízkosti Prudential Tower se nachází velký areál The Church of Christ, Scientist - tedy Církve Krista vědce. Nejprve jsme se mylně domnívali, že jde o známou scientologickou sektu. Není tomu tak ovšem - Církev Krista vědce je u nás známá pod názvem Křesťanská věda. Jde rovněž o sektu, ale její metody nejsou tak násilné jako u scientologů. Církev byla založena roku 1879 v Boston Marií Baker Eddy, autorkou knihy Science and Health with Key to the Scriptures.

Dalším významným historickým místem Bostonu vztahujícím se k boji o nezávislost, je pahorek Bunker Hill. Zatímco ve Filadelfii zahajoval své jednání Druhý kontinentální kongres, oblehla americká domobrana Brity obsazený Boston. Na kopci na Charlestownském poloostrově naproti městu si vybudovali koloniální povstalci zátarasy, a očekávali útok Britů. Tato první velká bitva války o nezávislost byla svedena 17. června 1775, a přestože Britové nakonec vzbouřence rozehnali, utrpěli velké ztráty.
Na památku bitvy byl na vršku kopce postaven monument, který je přístupný. U paty sloupu je muzeum bitvy s podrobnými modely, je možné vystoupat i na vršek monumentu.

V přístavišti pod Bunker Hillem kotví další slavná loď americké historie - USS Constitution. Tato válečná loď byla spuštěna na vodu roku 1794, a je patrně nejstarší provozuschopnou válečnou lodí na světě. Nejslavnější érou její existence byla válka proti Velké Británii roku 1812, kdy zajala několik obchodních lodí, a porazila pět britských válečných lodí. Vyřazena z aktivní služby byla roku 1881, a od roku 1907 sloužila jako muzeum. Zřejmě naposledy vyplula roku 1997, kdy slavila své dvousté výročí.
Nevím, zda je nyní přístupná. Přestože se očividně jedná o muzejní kousek, patří stále válečnému námořnictvu, a tak se na ni vztahovala všechna bezpečnostnostní opatření přijatá po září 2001.

Pokračování