Museum on the National Mall

Úvodní stránka

Zahraniční:

Česká:

Index

V hlavní části Smithsonian National Air and Space Museum na washingtonském Mallu najdeme zejména originály řady slavných letadel z pionýrských dob létání.

Letadlo bratří Wrightů - 17. prosince 1903 vykonal Orwill Wright v pískových dunách u Kitty Hawku v Severní Karolíně první motorový let. Po 12 sekundách a trase dlouhé 36 metrů úspěšně přistál. Během čtvrtého letu s tímto letadlem se mu během letu trvajícího téměř minutu podařilo uletět 260 metrů.
Letadlo je zcela originální, až na plátěný potah křídel. Na vystaveném letadle byla rovněž vyměněna polámaná vrtule, ale původní vrtule je vystavena ve vitríně opodál.

Letadlo bratří Wrightů

Letadlo bratří Wrightů

Letadlo Ryan "Spirit of St. Louis" Charlese Lindberga - v květnu 1927 tento mladý, teprve 25-ti letý pilot překonal sám Atlantický oceán. Šlo o první sólový nonstop let z New Yorku do Paříže. Po 34 hodinách beze spánku přistál Lindberg na letišti Le Bourget u Paříže.

Spirit of St. Louis

Space Ship One je prvním soukromým raketoplánem, jemuž se podařilo dosáhnout hranice vesmíru. Po několika zkušebních letech v roce 2003 vystoupal 21. června 2004 do výšky 100.1 km a oficiálně tak dosáhl vesmíru. Space Ship One byl vyvinut firmou Scaled Composites, která díky němu vyhrála soutěž Ansari X Prize pro první soukromý raketoplán, který dosáhne dvakrát během dvou týdnů výškové hranice 100 kilometrů. Podařilo se to při následujících dvou letech 29. září a 4. října 2004. Cenou pro vítěze bylo 10 milionů dolarů, ale vývoj plavidla byl vyčíslen na 25 milionů dolarů. Technické možnosti Space Ship One nelze srovnávat s klasickými raketoplány. Maximální dosažitelná rychlost je tak zanedbatelná, že nevykoná ani oblet kolem Země, natož aby posloužil k nějakému praktickému účelu, např. k vypuštění družice.

Space Ship One

Breitling Orbiter 3 - tento balón pilotovaný Švýcary Bertrandem Piccardem a Brianem Jonesem dokázal jako první obletět zeměkouli bez mezipřistání. 1. dubna 1999 odstartovala posádka ze Švýcarska a po 19 dnech, 21 hodinách a 47 minutách přistála v Egyptě.

Breitling Orbiter 3

Bell X-1 - první letadlo, které 14. října 1947 překonalo rychlost zvuku vlastní silou ve vodorovném letu. Během tohoto letu letoun dosáhl nejvyšší rychlosti odpovídající Machovu číslu 1,015. Raketoplán X-1 byl poháněn raketovým motorem a let zahajoval vypuštěním ze speciálně upraveného bombardéru B-29. Po spotřebování paliva letoun klouzavým letem přistál na letišti. Prvním nadzvukovým pilotem se stal Charles "Chuck" Yeager.

Bell X-1

North American X-15 - experimentální raketový letoun vyvinutý pro NASA. X-15 dosáhl rychlostní rekord 7295 km/h (Mach 6,72) pilotovaného stroje. Roku 1963 letoun dosáhl 107 960 metrů, a překonal tak hranici vesmíru. Piloti, kteří dosáhli této výšky, byly později označeni za kosmonauty. Žádný jiný letoun před ním ani po něm nedosáhl nikdy takových výkonů, jako North American X-15. Jeho výjimečnosti ještě přidává fakt, že celý letoun byl projektován na počátku padesátých let, a v prakticky nezměněné podobě byl ve službě po více jak deset let. Jeho výkony nejsou dodnes překonány!

North American X-15

Apollo 11 řídící modul "Columbia" - právě tento řídící modul nesl astronauty Neila Armstronga, Edwina "Buzz" Aldrina, a Michaela Collinse během první lidské výpravy na povech Měsíce 16. července 1969. Zatímco Armstrong s Aldrinem pokračovali v přistávacím modulu (který byl zničem) na povrch Měsíce, čekal na ně Collins na oběžné dráze kolem Měsíce právě v tomto modulu.

Apollo 11 řídící modul Columbia

Jaderné rakety Pershing-II a SS-20

Pershing-II a SS-20

Předchozí snímky jsou jen malou ukázkou toho, co washingtonské letecké a vesmírné muzeum nabízí. Najdeme zde spoustu dalších velice zajímavých exponátů. Velice dobře udělaná je také sekce pro děti, kde je názorně ukázáno, jakým způsobem ovlivňuje náklon křídel proudění vzduchu, proč se letadlo odlepí od země, ...

Následující dva snímky zachycují letecký provoz nad Spojenými státy v udaný den a hodinu. Je s podivem, že jsou srážky letadel tak výjmečným jevem.

Museum on the National Mall

Museum on the National Mall

Zpět