Index → Sakrální architektura → Česko → Jihočeský → Písek → Kostel Nejsvětější Trojice |
Král Vladislav II. věnoval r. 1515 zahradu, na které dnes kostel stojí, městu Písek. Kostel, od počátku stavěný jako hřbitovní svatyně, byl dokončen roku 1576 ve stylu pozdní gotiky. Dnes je bývalý hřbitov upraven jako pietní místo se zachovanými náhrobky slavných regionálních osobností.
Kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní stavba s pětibokým presbitářem, k němuž je na východní straně přistavěna sakristie. Pozoruhodným prvkem na jižní straně je renesanční portál z bílého vápence. Kostel v současnosti slouží jako koncertní a výstavní síň. Z původního vybavení zde zůstala pozdně renesanční dřevěná kazatelna.
V areálu zahrady stojí také samostatně zvonice, kde dříve visel zvon od Brikcího z Cinperka, jednoho z nejvýznamnějších českých zvonařů a kovářů. Po zrušení hřbitova byl přenesen nejprve na věž děkanského kostela a nyní zvoní ve věži kostela Povýšení Svatého Kříže. Zděnou hranolovou zvonici nechala v jednom vchodu na hřbitov vystavět v roce 1575 vdova po měšťanu Jiřím Kahounovi.
Městský hřbitov býval původně kolem děkanského kostela. Od roku 1549 se potom pohřbívalo v novém areálu za řekou. Po zbudování Lesního hřbitova ve třicátých letech 20. století byl svatotrojický areál postupně utlumován a konečně v roce 1949 zrušen. V polovině sedmdesátých let pak došlo k jeho přeměně na pietní park. Hroby významných regionálních osobností byly označeny tabulkami a na místě zůstaly architektonicky a umělecky zajímavé náhrobky. Je zde pochován např. historik a archivář August Sedláček a houslový pedagog Otakar Ševčík.
Dnes stojí v těsném sousedství bývalého hřbitova zimní stadion.