Index → Sakrální architektura → Praha → Praha 5 → Modlitebna Karla Farského |
První setkání křesťanů „nového typu“ při pražském Radotíně se odehrálo 22. července 1921 v hostinci u „Gambrínů“.
Velmi záhy se k nově vzniklému společenství připojuje na 52 členů. Duchovní správy se ujímá nadšený farář nové církve Josef Štalmach, římský kněz, který opouští své zázemí Zbraslavského kláštera.
Zpočátku sporá setkání se mění v masovou přístupovou událost, když v srpnu 1921 začínají nevídané zástupy místních navštěvovat bohoslužby konané v nedalekém sadu.
Blížící se zima donutila mladou církev, která slavila svá setkání pod otevřeným nebem, aby se poohlédla po důstojném uzavřeném prostoru. Při hledání společných bohoslužebných prostor našla Církev československá spojence v bratrech a sestrách Církve českobratrské evangelické. V roce 1933 si evangelíci postavili modlitebnu v ulici Na betonce.
Nedaleko evangelického sboru v Nerudově (později Prvomájová) ulici bydlel od roku 1939 farář Rataj. Tam byl též již v roce 1941 přestěhován farní úřad. První polovina tohoto domu byla církví v roce 1950 zakoupena, a tak se bohoslužebné aktivity obce opět stěhovaly – tentokrát do suterénní místnosti zakoupeného domu. V roce 1976 obec díky několika bezúročným půjčkám skoupila i druhou část domu. V roce 1980 se modlitebna přestěhovala do prvního patra domu, kde sídlí a slouží živému církevnímu společenství dodnes pod názvem modlitebna Dr. Karla Farského.