Úvodní stránka: Kalifornie: Jihozápad: Sever: Severovýchod: Havaj: Města: Zvěř:
 

Kauai

Hawaii


Havajské souostroví se nachází uprostřed Tichého oceánu, a je padesátým státem Spojených států amerických.

Geologický původ souostroví

Všechny Havajské ostrovy jsou tvořeny sopkami vystupujícími z mořského dna nad hladinu oceánu. Zajímavé na těchto sopkách je, že se nenachází na žádném geologickém zlomu, ale naopak uprostřed pacifické zemské desky. Pod povrchem zemského pláště se zde nachází tzv. horká skvrna, tedy jakýsi obří kotel žhavého magmatu, který proniká tenkým zemským pláštěm, a vytéká na povrch. Oceán je zde hluboký téměř šest kilometrů, a z jeho dna vyrůstají sopky vysoké až deset kilometrů. Všechny Havajské ostrovy leží v jedné linii - pacifická zemská deska se pomalu posouvá, rychlostí několik centimetrů za rok, ale horká skvrna zůstáva na svém místě. A tak vznikají stále nové a nové ostrovy, staré naproti tomu pomalu ničí eroze, a mizí pod hladinou. Prvním, nejstarším, z pásma ostrovů je Midway ležící na poloviční cestě k Japonsku. Z Havajských ostrovů je nejzápadnějším, nejstarším ostrovem Ni'ihau, kam ovšem turisté namají přístup. Ni'ihau je nevelký, plochý ostrov, kde žije asi 160 polynésanů. Na ostrov je zakázán vstup všem cizincům, a i příbuzní místních domorodců smějí na ostrov jen výjmečně, se speciálním povolením. Ni'ihau se někdy také nazývá Zakázaný ostrov. A tak je nejstarším volně přístupným ostrovem Kaua'i. Další v pořadí jsou pak ostrovy O'ahu, Maloka'i, Lana'i, Maui a nejmladší a zároveň největší Hawai'i. V moři 35 kilometrů na jih od Hawai'i již roste z mořského dna nový ostrov, Loihi. K mořské hladině mu chybí ještě 975 metrů, o něž vyroste během následujících 10 - 100 tisíc let. Kromě těchto velkých ostrovů je součástí pásma samozřejmě ještě řada malých ostrůvků.

Organizace

Oproti cestování po americké pevnině je výprava na Havaj poměrně organizačně náročná. Dostat se sem lze pochopitelně prakticky jen letecky. Většina letů směřuje do hlavního města Honolulu na ostrově O'ahu. Chceme-li se podívat i na další ostrovy, je třeba zajistit si včas letenky mezi jednotlivými ostrovy. Dále je třeba si na každém ostrově zajistit rezervaci auta. Nevím, jak je tomu v jinou roční dobu, ale v době Vánoc, kdy jsme zde byli my, byl již několik týdnů předem problém nějaké auto vůbec sehnat. A dále pak je třeba zajistit si ubytování. My jako obvykle cestovali se stanem, a i to má zde své specifikum - do zdejších kempů totiž není možné přijet bez rezervace. Rezervaci si lze zajistit buď předem, patrně přes internet, anebo jednotlivě na každém ostrově v turistické kanceláři. Je ovšem třeba na to pamatovat, a mít s sebou alespoň adresu těchto kanceláří. Zajištění kempů tak ovšem zabere nemálo času, a navíc nemusí návštěvník sehnat vždy kempy, o něž má zájem, protože již mohou být zaplněné. Dalším úskalím tohoto systému je, že kanceláře jsou pouze na jednom či dvou místech každého ostrova, a otevřeno mívají pouze v pracovní dny, v nějakou rozumnou denní dobu.
S ohledem na tuto organizační náročnost si myslím, že pokud nemá člověk na zdejší pobyt dostatek času, je lepší prohlédnout si podrobněji pouze jeden či dva ostrovy, než plánovat návštěvu všech, jejichž náplní pak ale bude spíš jen zajišťování základních potřeb.

Počasí

Počasí na Havaji je po celý rok prakticky stejné, teploty se během léta či zimy příliš nemění. Zajímavé jsou ale oproti tomu výrazné lokální zvláštnosti některých míst. Najdeme zde nejdeštivější místo Spojených států, zároveň však i místa, kde neprší prakticky vůbec. Středoevropany patrně překvapí tropické klima, na něž nejsou zvyklí. Na některých místech prší prakticky neustále, je zde obrovská vlhost, ale člověka překvapí, že ať je mokrý nebo suchý, cítí se stále prakticky stejně.
Pokud plánujete návštěvu Velkého ostrova, neboli Hawai'i, a máte v úmyslu podívat se do zdejšího vulkanického národního parku, či dokonce k vrcholům zdejších sopek, musíte být připraveni i na nižší teploty. Vršek Mauny Kei leží ve výšce 4205 metrů, a tak se v nejvyšších partiích hory drží sníh, a je zde pochopitelně dost chladno. I noční teploty v oblasti vulkanického národního parku nejsou takové, jaké by člověk v tropickém ráji čekal. Dá se ale bez problémů vystačit s fleesovou bundou a větrovkou.

Zajímavosti

Většina lidí si pod pojmem Havaj asi představí polonahé tanečnice, bambusové chýše a romantické večeře při svitu měsíce. Jistě i to zde lze nalézt, ale nemohu doporučit kde, protože nás tato část Havaje zcela minula. Zrovna tak vím pouze z doslechu, že je Havaj rájem pro surfování na vlnách, potápění se mezi žraloky a podobná dobrodružství. Většinu těchto atrakcí lze nalézt na nejnavštěvovanějších ostrovech O'ahu, Maloka'i a Maui. Vzhledem k tomu, že jsme zde byli s malými dětmi, a naše časové možnosti byly dost omezené, rozhodli jsme se věnovat spíš přírodním zajímavostem, které se naopak v bohaté míře nacházejí zejména na krajních ostrovech - Kaua'i a Hawai'i.

Pokračování